Sekcja diagnozy PTP
OGÓLNOPOLSKA SEKCJA DIAGNOZY PSYCHOLOGICZNEJ
Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
Ogólnopolska Sekcja Diagnozy Psychologicznej powstała w Polskim Towarzystwie Psychologicznym w grudniu 2012 roku. Ma swoją siedzibę w Warszawie.
Celem działalności Sekcji jest tworzenie oraz promowanie najlepszych praktyk w dziedzinie diagnozowania. Najważniejszymi osiągnięciami Sekcji jest wypracowanie pierwszych w Polsce ogólnych Standardów diagnozy psychologicznej. Z inicjatywy Sekcji ukazała się publikacja, omawiająca Standardy oraz aktualne kwestie problematyki diagnostycznej, pt. „Diagnoza psychologiczna: kompetencje i standardy”. Zainicjowano prace nad tworzeniem wytycznych realizacji tych standardów w różnych obszarach praktyki psychologicznej.
Opracowano:
- „Standardy diagnozy psychologicznej” (2014);
- „Wskazówki realizacji standardów ogólnych prowadzenia procesu diagnostycznego w sprawach osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce” (2015);
- „Standardy opiniowania psychologicznego w sprawach rodzinnych i opiekuńczych” (2015);
- „Nowelizację Standardów diagnozy psychologicznej” (2018);
- „Standardy diagnozy psychologicznej w edukacji dla psychologów pracujących w Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych” (2017 r.)
- „Wytyczne realizacji standardów ogólnych w obszarze diagnostyki osób z niepełnosprawnościami” (2018);
- „Wskazówki realizacji standardów ogólnych prowadzenia procesu diagnostycznego w obszarze diagnostyki par i rodzin do psychoterapii” (2019 r.).
W trakcie opracowania są:
- „Standardy diagnozy w sporcie” (prace od 2014 r.);
- „Wytyczne dotyczące realizacji standardów ogólnych prowadzenia procesu diagnostycznego w neuropsychologii” (prace od 2015 r.);
- „Zespół roboczy ds. opiniowania w sprawach karnych (prace od listopada 2018 r.).
Sekcja objęła patronatem konferencje naukowe z szerszego cyklu „Diagnoza jako przedmiot badania i nauczania”. Od 2017 r. w Warszawie organizowane są konferencje naukowe „Diagnoza w praktyce psychologicznej” na stałe powiązane z Sekcją Diagnozy.
Sekcja zorganizowała także konferencję przeznaczoną dla dyrektorów i psychologów Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych pt. „Dobre praktyki w diagnozie psychologicznej w obszarze edukacji – standardy dla poradni” objętą patronatem Rzecznika Praw Dziecka, która odbyła się w 2017 r. na SWPS w Warszawie.
W dn. 17.02.2018 r. powołano zespół, który z ramienia Sekcji ma opracować propozycje zmian do projektu nowelizacji „Kodeksu Etyczno-Zawodowego Psychologa PTP”. W skład zespołu weszli: prof. Władysław Jacek Paluchowski, dr Anna Słysz, Beata Wójtowicz, Maja Filipiak. Walne Zgromadzenie Delegatów PTP w dn. 2 grudnia 2018 r. uchwaliło nowy Kodeks Etyki Psychologa (I część). Obecnie członkowie zespołu (w powiększonym składzie) opracowują II część Kodeksu Etyki Psychologa dot. diagnozy. Koordynatorem prac jest Beata Wójtowicz.
Zarząd Sekcji 2019-2021:
Przewodnicząca Zarządu: Grażyna Krasowicz-Kupis
Wiceprzewodnicząca Zarządu: Maja Filipiak
Skarbnik: Katarzyna Wiejak
Sekretarz: Aleksandra Brzezińska
Członkini Zarządu: Joanna Stańczak
Komisja Rewizyjna (2019-2021):
Przewodniczący Komisji: Bartosz Zalewski
Członkowie Komisji: Bartosz Szymczyk, Aleksandra Kamińska
Kontakt: diagnozaptp@gmail.com www.sekcjadiagnozy.wordpress.com